شرایط و قوانین ضمانت پوشش حوادث

 
 
 

شرکت فالنیک (ایران اچ پی) به عنوان اولین مجری پیاده ساز ضمانت در حوزه سخت افزار با بیش از 7 سال تجربه مفید در این زمینه- با هدف تامین تمام و کمال حقوق مصرف کننده- در کنار گارانتی استاندارد ایران اچ پی نسبت به ارایه ضمانت پوشش حوادث به شکل کاملاً  قانونی اقدام می نماید.
با توجه به استقبال قابل توجه مصرف کنندگان از این طرح؛ سودجویانی بی پشتوانه نیز درصدد تقلید برآمده و به دور از برداشت و درک صحیح از طرح، نسبت به ارایه آن به مصرف کنندگان مبادرت ورزیده و می ورزند.
بنابراین لازم دیده شد قوانین و شرایطی که با رعایت آن، خریدار با خیالی آسوده می تواند کالای مد نظر خود را خرید نموده و در صورت بروز هرگونه خرابی خسارت دریافت نماید، به اطلاع رسانیده شود.


در ادامه از این قوانین و شرایط اطلاع خواهید یافت، از آنجایی که شرکت فالنیک (ایران اچ پی) حد نهایی آسودگی را برای شما در نظر دارد و در صورت بروز خسارت، مراحل اداری اخذ خسارت را- از ابتدا تا انتها- خود پیگیری می نماید؛ لذا در هر جای متن شرایط و قوانین ضمانت که از عبارت های "بیمه گذار" و "بیمه گر" استفاده می شود منظور از "بیمه گذار" خریدار نهایی کالا یا مصرف کننده و "بیمه گر" شرکت فالنیک ( ایران اچ پی ) می باشد.

  اهداف ضمانت پوشش حوادث

ضمانت پوشش حوادث، خسارت های وارده به انواع تجهیزات الکترونیکی مورد استفاده در کارگاه های صنعتی، صنایع،‌ لوازم تحقیقاتی و آزمایشگاهی، لوازم اداری، ‌سیستم های هشداردهنده، تجهیزات اندازه گیری، دستگاه های کنترل و عیب یاب، تجهیزات مربوط به سینما و فیلمبرداری، دستگاه های تست مواد و نمونه برداری، تجهیزات رادیو تلویزیونی و مخابراتی، سیستم های رایانه ای، تجهیزات پزشکی و مانند آن را تحت پوشش قرار می دهد. 

این ضمانت می تواند سه نوع پوشش را ارائه دهد:

 • 1- پوشش خسارت وارد به سخت افزار
 • 2- پوشش خسارت وارد به نرم افزار
 • 3- پوشش هزینه اجاره و به کارگیری دستگاه های جایگزین تا راه‌اندازی مجدد دستگاه های خسارت دیده

مدت ضمانت: حداکثر یکسال می باشد که می تواند بنا به درخواست بیمه گذار تمدید گردد.

فرانشیز ضمانت:

- خسارت مادی 20%

تذکر: خسارت کلی درهنگامی است که کل سرمایه مورد ضمانت از بین رفته یا هزینه نجات و یا تعمیرات آن بیش از سرمایه مورد ضمانت گردد.

  نکات مهم ضمانت پوشش حوادث

 • 1- بیمه گذار می تواند با پرداخت حق بیمه اضافی؛ خطر سرقت، آسیب به نرم افزار یا هزینه اجاره دستگاه های جایگزین تا راه اندازی مجدد دستگاه های خسارت دیده را نیز تحت پوشش گیرد.
 • 2- مشخصات هریک از تجهیزات باید حداقل شامل نوع، مدل، سازنده، سال ساخت، ظرفیت و شماره سریال باشد.
 • 3- بیمه گذار می تواند تجهیزات موردضمانت را به ارزش واقعی آن (با احتساب عمر کارکرد) ضمانت نماید، درآن صورت درصورت وقوع خسارت از قیمت نوی مورد خسارت دیده به نسبت قیمت ضمانت شده به قیمت نو، بابت استهلاک کم شده و مابقی پس از کسر فرانشیز به بیمه گذار پرداخت خواهد شد.
 • 4- اگر بیمه‌گذار اقلام مورد ضمانت را به ارزش جایگزینی نو نیز ضمانت نماید درصورت بروز خسارت کلی به دلیل اصل غرامت از اصول ضمانت، قیمت واقعی مورد ضمانت (با احتساب عمر کارکرد) به بیمه‌گذار پرداخت خواهد شد.
 • 5- کلیه هزینه های نجات، ایاب و ذهاب به تعمیرگاه، تعویض قطعات و اجرت تعمیرات تحت پوشش این ضمانت می باشد.
 • 6- اطلاعات (Data) تجهیزات الکترونیکی از آنجایی که غیرقابل ارزشگذاری بوده و معمولا دارای خصوصیت امنیتی اند و مشمول مرور زمان می شوند، غیرقابل ضمانت شدن می باشند.
 • 7- نوسان برق تحت پوشش این ضمانتنامه نمی باشد زیرا تجهیزات الکترونیکی باید مجهز به UPS (سیستم محافظت از نوسان برق) باشند.
 • 8- بیمه گذار می تواند با پرداخت حق بیمه اضافی خسارت وارد به اموال مجاور یا خسارت های جانی یا مالی وارد به اشخاص ثالث را نیز تحت پوشش گیرد (برای پوشش بیمه ای اموال مجاور و مسئولیت درقبال اشخاص ثالث الحاق کلوز 302 به ضمانت نامه ضروری بوده و در هنگام محاسبه حق ضمانت سرمایه آنها به سرمایه اصلی ضمانت نامه افزوده می گردد).
 • 9- خسارت های ناشی از ویروسها مستثنی می باشد.

  مخاطبین ضمانت پوشش حوادث

صاحبان تجهیزات آزمایشگاهی، تحقیقاتی، کنترل و اندازه گیری، آموزشی و کمک آموزشی، اداری و دفتری، رادیو و تلویزیون، مخابراتی، تفریحی، ورزشی، تبلیغاتی و نمایشی، تولید انرژی با ولتاژ کم، حفاظتی و امنیتی، فروشگاه ها، کنترل ترافیک، حمل و نقل روشنایی، پزشکی و بیمارستانی، چاپ، کپی، تکثیر به این ضمانت نیاز دارند.

  خسارات تحت پوشش

 • - سیل، آب گرفتگی، امواج دریا
 • - صاعقه، انفجار، آتش‌سوزی
 • - رانش زمین، نشست زمین، لغزش زمین، ریزش کوه یا صخره
 • - اتصال کوتاه، اتصال برق DC به برق AC
 • - سقوط، تصادم، واژگونی
 • - نم، رطوبت، ریختن مایعات بداخل دستگاه
 • - غفلت، عدم مهارت، سهل‌انگاری
 • - دود، دوده، ذرات معلق در هوا، گرد و خاک
 • - خسارت های هنگام تمیز کردن یا تعمیر کردن
 • - دمای بالا، بخارات غیر خورنده
 • - باران، برف، تگرگ، بهمن
 • - یخ زدگی، یخ شناور
 • - خسارتهای هنگام باز و بسته کردن
 • - خرابکاری غیر گروهی
 • - سایر حوادث به جز آنچه صراحتاً در ضمانت نامه مستثنی شده است.

بیمه‌گذار می تواند با پرداخت حق بیمه اضافی خطر سرقت با شکست حرز، آسیب به نرم‌افزار یا هزینه اجاره دستگاه های جایگزین تا راه‌اندازی مجدد دستگاه های خسارت دیده را نیز تحت پوشش گیرد.

  شرایط عمومی ضمانت پوشش حوادث

براساس پیشنهاد کتبی بیمه‌گذار مذکور در جدول مشخصات (پیشنهادی که به شرکت سهامی بیمه ایران که از این پس بیمه گر نامیده می شود تسلیم گردیده) و نیز به استناد پاسخ های مندرج در پرسشنامه تکمیل شده از طرف بیمه‌گذار و سایر اظهارات کتبی او که به منظور درج در ضمانت نامه صورت می گیرد، درصورتی که بیمه‌گذار حق بیمه را در زمان مقرر پرداخت کرده باشد، به موجب این ضمانت نامه و با رعایت استثنائات، مقررات و شرایط مندرج در آن، بیمه گر خسارت بیمه‌گذار را به شرح زیر جبران می نماید. اقلام ضمانت شده در حال کار، توقف، پیاده کردن، به منظور تمیزکردن یا بازدید و تعمیر و یا جابجایی در محوطه انبار و نصب مجدد تحت پوشش ضمانت می باشد. در هر حال اعتبار ضمانت از زمانی شروع می شود که آزمایش و به کار افتادن با موفقیت انجام شده باشد.

  استثنائات عمومی

بیمه گر اتلاف یا آسیب وارده را که به طور مستقیم و یا غیر مستقیم، به علت یا در نتیجه عوامل زیر ایجاد و یا به سبب آن تشدید گردد، جبران نخواهد کرد:

1.3 مسئولیت آگاهی کامل از تمامی این شرایط و قوانین در هنگام خرید از فالنیک (ایران اچ پی)، با شماست.

الف) جنگ، هجوم، عمل دشمن خارجی، عملیات خصمانه (خواه جنگ اعلام شده یا نشده باشد)، جنگ داخلی، یاغی گری، بلوا، انقلاب یا قیام، شورش، اعتصاب کارگران یا تعطیل کارخانه از طرف کارفرما در مقابله با اعتصاب کارگران، جنبش های دسته جمعی، در دست گرفتن قدرت به وسیله قوای نظامی یا از طریق غیر قانونی یا از طرف اشخاصی با سوءنیت که به نام یا با ارتباط با هرگونه تشکیلات سیاسی انجام گیرد؛ توطئه، توقیف، ضبط و مصادره، تخریب یا زیان وارد به اموال، بنا به دستور دولت عملی یا قانونی (DE JURE OR DE FACTO) یا هر مقام صلاحیت دار عمومی.

ب) واکنش های هسته ای یا آلودگی های ناشی از تشعشعات هسته ای و رادیواکتیو.

ج) عمل یا سهل انگاری عمدی بیمه‌گزار یا کارکنان وی.

د) هر سلاح شیمیایی، بیولوژیکی، بیوشیمیایی یا الکترومغناطیسی.

ﻫ) به کارگیری یا کارکرد هر نوع کامپیوتر، سیستم کامپیوتری، برنامه نرم افزار کامپیوتری، ویروس یا فرایند کامپیوتری یا هر سیستم الکترونیکی دیگر با قصد آسیب رساندن.

هرگاه در جریان طرح یا تعقیب دعوای قضایی یا هرگونه دادرسی دیگر، بیمه گر به استناد استثنائات بند «الف» اعلام دارد که از بین رفتن، ویرانی، آسیب دیدگی، یا مسئولیتی مشمول این ضمانت نیست، اثبات این که چنین مواردی مشمول ضمانت می باشد به عهده بیمه‌گذار است.

  شرایط عمومی

مسئولیت بیمه گر برای هرگونه پرداختی به موجب این ضمانت نامه مشروط براین است که بیمه‌گذار مقررات ضمانت نامه را رعایت کرده و به سؤالات مطرح شده در پرسشنامه به درستی پاسخ داده و کلیه وظایفی را که به عهده دارد انجام داده باشد.

جدول مشخصات و بخش یا بخش های این ضمانت نامه جزءلاینفک ضمانت نامه محسوب می شود و اصطلاح "این ضمانت نامه" هربار که در این قرارداد به کار رود منظور از آن جدول مشخصات و بخش یا بخش ها نیز خواهد بود. هر واژه و یا اصطلاحی که در یک قسمت از ضمانت نامه یا جدول مشخصات یا در بخش و یا بخش های آن به معنی خاص به کار برده شود، همه جای ضمانت نامه دارای همان معنی خواهد بود.

بیمه‌گذار باید به منظور جلوگیری از اتلاف یا آسیب دیدگی اموال ضمانت شده به هزینه خود کلیه اقدامات لازم را به عمل آورد و توصیه های معقول بیمه گر را انجام دهد و مقررات قانونی و توصیه های کارخانه سازنده را رعایت کند.

الف) نمایندگان بیمه گر می توانند در هر زمان مناسب موضوع ضمانت را مورد بازرسی و ارزیابی قرار دهند. بیمه‌گذار موظف است کلیه اطلاعات ضروری را برای ارزیابی خطر در اختیار نمایندگان بیمه گر بگذارد.

ب) بیمه‌گذار ملزم است هرگونه تغییر در موضوع ضمانت را بلافاصله به وسیله فکس یا نامه به آگاهی بیمه گر برساند و به هزینه خود کلیه اقدام های احتیاطی لازم را برای اطمینان از صحت کار اقلام ضمانت شده با توجه به اوضاع و احوال معمول دارد. درصورت لزوم به تبع این تغییرات نسبت به حدود تامین یا حق بیمه تجدید نظر به عمل خواهد آمد.

بیمه‌گذار نباید در موضوع ضمانت تغییراتی را ایجاد کند که منجر به تشدید خطر شود مگر آن که موافقت کتبی بیمه گر را کسب کرده باشد.

در صورت وقوع هرگونه حادثه ای که بر طبق این ضمانت نامه ممکن است موجب طرح ادعای خسارت شود بیمه‌گذار باید:

الف) بلافاصله به وسیله تلفن یا فکس مراتب را با ذکر نوع و حدود خسارت به آگاهی بیمه گر برساند و به صورت کتبی نیز آن را مورد تایید قرار دهد.

ب) به منظور جلوگیری از گسترش دامنه اتلاف یا آسیب دیدگی، کلیه اقدام هایی را که برای وی امکان دارد به عمل آورد.

ج) قسمت های خسارت دیده را به همان حال حفظ کند و به منظور رسیدگی در اختیار نماینده یا کارشناس بیمه گر قرار دهد.

د) کلیه اطلاعات و مدارک مورد درخواست بیمه گر را تهیه و در اختیار او بگذارد.

ھ) درصورت فقدان یا خسارت ناشی از دزدی مقام های انتظامی را مطلع نماید.

بیمه گر در هیچ مورد در قبال اتلاف یا آسیب دیدگی که ظرف مدت 14 روز پس از وقوع حادثه به وی اطلاع داده نشده باشد، تعهدی نخواهد داشت.

پس از آن که بیمه‌گذار بر طبق شرایط بالا وقوع خسارت را به اطلاع بیمه گر رساند، درمورد خسارت های جزئی که حدود آن توسط بیمه گر تعیین و ابلاغ می شود، می تواند نسبت به تعمیر یا تعویض اقدام کند. در سایر موارد باید به نماینده بیمه گر فرصت داده شود که قبل از هرگونه تعمیر یا تغییری، خسارت را مورد رسیدگی قرار دهد و هرگاه نماینده بیمه گر ظرف مدت معقول پس از وقوع حادثه خسارت را مورد رسیدگی قرار ندهد، بیمه‌گذار حق دارد نسبت به تعمیر یا تعویض قسمت های خسارت دیده اقدام کند. بیمه گر در قبال اقلام بیمه شده تحت این ضمانت نامه درصورتی که بعد از خسارت بدون موافقت بیمه گر تعمیر یا تعمیر موقت گردیده و به کار روند تعهدی نخواهد داشت.

بیمه‌گذار متعهد است به هزینه بیمه گر اقداماتی را که بیمه گر به منظور حفظ حقوق خود و دریافت غرامت پرداختی از اشخاص ثالث (به جز کسانی که تحت این ضمانت نامه بیمه شده اند) لازم می داند معمول دارد، یا اجازه و دستور انجام آن را بدهد. غراماتی که ممکن است جبران آن مورد درخواست بیمه گر قرار گیرد اعم است از خسارت هایی که بیمه گر مستقیماً پرداخته است یا غراماتی که بر طبق اصل قائم مقامی در نتیجه خسارت هایی که به موجب این ضمانت نامه پرداخته است حق مطالبه آن را دارد. اقدامات مذکور در این بند ممکن است قبل از پرداخت خسارت به بیمه‌گذار یا بعد از آن لازم تشخیص داده شود یا مورد درخواست قرار گیرد.

هرگونه اختلاف درباره مبلغی که باید به موجب این ضمانت نامه پرداخت شود (با فرض معتبر بودن ضمانت نامه) موضوع به کارشناسی که کتباً با توافق طرفین برگزیده می شود ارجاع خواهد شد.

اگر طرفین نسبت به کارشناس واحد به توافق نرسند موضوع اختلاف به دو کارشناس که توسط طرفین ظرف مدت یک ماه از تاریخ درخواست کتبی طرف دیگر انتخاب می شود ارجاع خواهد گردید.

درصورتی که کارشناسان مزبور به توافق نرسند قبل از بررسی ماهوی موضوع اختلاف، کارشناسان، کارشناس سومی را به عنوان سرکارشناس کتباً انتخاب خواهند کرد. جلسه کارشناسی تحت ریاست سرکارشناس تشکیل خواهد شد. قبل از اعلام نظر کارشناسان هیچ دعوایی علیه بیمه گر در مراجع قضایی قابل طرح نمی باشد.

الف) هرگاه پیشنهاد یا اظهارات ارائه شده از طرف بیمه‌گذار غیر واقعی باشد یا خسارتی از روی تقلب یا به طور اغراق آمیز اعلام شده باشد و یا در جهت اثبات ادعای فوق اظهارات یا اطلاعات نادرستی ارائه شود، در آن صورت این ضمانت نامه از درجه اعتبار ساقط است و بیمه گر مسئول پرداخت غرامت تحت این ضمانت نامه نخواهد بود.

ب) هرگاه بیمه گر درخصوص خسارتی از خود سلب مسئولیت کند، چنانچه اقامه دعوی ظرف سه ماه و یا درصورت ارجاع موضوع به کارشناس طبق شرایط بند "7" این ضمانت نامه، ظرف مدت سه ماه پس از اعلام رأی از طرف کارشناس یا سرکارشناس اقدام قانونی از سوی بیمه‌گذار صورت نگیرد کلیه حقوق ناشی از این ضمانت نامه منتفی خواهد شد.

اگر در زمان ادعای خسارت مشمول این ضمانت نامه، برای جبران خسارت یا دعاوی اشخاص ثالث، ضمانت نامه دیگری نیز وجود داشته باشد، بیمه گر فقط نسبت به سهم خود مسئول جبران خسارت خواهد بود.

بیمه‌گذار می تواند این ضمانت نامه را در هر زمان که مایل باشد فسخ کند. در آن صورت بیمه گر حق بیمه را براساس نرخ کوتاه مدت برای مدت اعتبار ضمانت نامه محاسبه خواهد کرد. بیمه گر نیز می تواند با اخطار یک هفته ای این ضمانت نامه را فسخ نماید، در آن صورت بیمه گر موظف است حق بیمه دریافتی را نسبت به مدتی که مورد بیمه تحت پوشش نمی باشد پس از کسر هزینه های کارشناسی به بیمه‌گذار مسترد دارد.

تحت ضمانت نامه ای به حساب ثالث ، ذینفع حق دریافت حقوق بیمه‌گذار را به نام خود خواهد داشت. ذینفع همچنین حق خواهد داشت بدون تایید بیمه‌گذار خسارت قابل پرداخت را دریافت و حقوق بیمه‌گذار را منتقل نماید، حتی اگر ذینفع، ضمانت نامه را در اختیار نداشته باشد. درصورت پرداخت خسارت، بیمه گر ممکن است دلایل لازم مبنی بر رضایت ذینفع به اخذ پوشش بیمه و همچنین رضایت بیمه‌گذار مبنی بر دریافت غرامت توسط ذینفع را مطالبه نماید.

خسارت یک ماه پس از برآورد آن توسط بیمه گر قابل پرداخت خواهد بود. بیمه‌گذار می تواند یک ماه پس از اعلام خسارت به بیمه گر و احراز مسئولیت وی، تقاضای دریافت حداقل مبلغی را تحت شرایط موجود بنماید، مادامی که میزان خسارت قابل پرداخت محقق نشده باشد و یا به دلایلی که در کنترل بیمه‌گذار است خسارت قابل پرداخت نباشد مدت های فوق به حال تعلیق در می آید.

بیمه گر حق دارد در موارد زیر از پرداخت خسارت خودداری نماید:

الف) هرگاه شک و تردیدی نسبت به حق بیمه‌گذار به دریافت خسارت وجود داشته باشد، جبران خسارت منوط به ارائه اسناد و مدارک لازم به بیمه گر خواهد بود.

ب) اگر به موجب قانون جزا نسبت به ادعای خسارت، بازرسی و تحقیق در مراجع ذیربط ضروری باشد، پرداخت خسارت منوط به اتمام تحقیق و دادرسی خواهد بود.

  شرایط و فرآیند فسخ ضمانت نامه

این ضمانت نامه ممکن است قبل از انقضای مدت با اخطار قبلی و کتبی 20 روزه از طرف بیمه گر یا بیمه گذار در موارد زیر فسخ گردد:

 • - در صورت تشدید خطر و عدم موافقت بیمه گذار به پرداخت حق بیمه اضافی مربوطه
 • - در صورت کتمان یا اظهار خلاف واقع در بیمه گذار به طور غیر عمد درباره وضعیت خطر و احراز این امر قبل از وقوع حادثه بعد از هر خسارت که بیمه گر ملزم به جبران آن باشد
 • - از طرف بیمه گذار: در صورتی که کیفیت تشدید خطر کاهش یافته و یا از بین رفته و بیمه گر به تخفیف حق بیمه راضی نشود.

تبصره: در صورت فسخ از طرف بیمه گر، باید حق بیمه مدنی که باقی مانده است به صورت روزشمار محاسبه و به بیمه گذار برگشت شود، (به استثنای موارد مندرج در قانون بیمه) در صورت فسخ ضمانت نامه از طرف بیمه گذار، حق بیمه برگشتی بر اساس تعرفه بیمه کوتاه مدت محاسبه خواهد شد

این شرایط و قوانین، آخرین بار در تاریخ 8 مهر 92 به روز رسانی شده است.

 
شعار رسالت فالنیک (ایران اچ پی) :خلق تجربه‌های لذتبخش برای مشتریان سرتاسر دنیا با انسان‌هایی نوآور و چابک
 
با ما همراه باشيد