رونمایی اچ‌پی از کامپیوتر Machine با ۱۶۰ ترابایت حافظه

رونمایی اچ‌پی از کامپیوتر Machine با ۱۶۰ ترابایت حافظه

اچ‌پی اینترپرایز (HPE)، یکی از قدرتمندترین عضو سازمانی شرکت اچ‌پی به شمار می‌آید که در زمینه‌ی ارائه‌ی راهکارهای شبکه، ذخیره‌سازی و سرور فعالیت دارد، به تازگی از کامپیوتر Machine رونمایی کرد. در ادامه به معرفی این کامپیوتر می‌پردازیم ...


Machine یک کامپیوتر تک‌حافظه است که قابلیت پردازش مقادیر بسیار زیادی از اطلاعات را دارد و برای پردازش کلان‌داده‌ها (Big Data) طراحی شده است.

مگ ویتمن، مدیرعامل HPE در بیانیه‌ی رسمی معرفی Machine گفته است:
 

راز جهش‌های علمی آینده، نوآوری‌های متحول‌کننده‌ی صنعت و تکنولوژی‌های تاریخ‌ساز بعدی، همگی در انبوه داده‌های خام پیش رویمان نهفته است. برای استفاده از این داده‌ها نمی‌توانیم به تکنولوژی‌های گذشته اتکا کنیم؛ بلکه باید ماشینی برای عصر «کلان‌داده‌ها» بسازیم.

از نمونه‌ی آزمایشی کامپیوتر Machine امروز رونمایی شد. این کامپیوتر دارای ۱۶۰ ترابایت مموری است. که جالب است بدانید پردازش اطلاعات تمامی کتاب‌های موجود در کتابخانه‌ی کنگره‌ی آمریکا که جزو بزرگ‌ترین کتابخانه‌ی جهان با ۳۲ میلیون جلد کتاب به شمار می‌آید، فقط به یک‌پنجم این مقدار حافظه نیاز دارد.
همچنین این کامپیوتر دارای لینک‌های ارتباطی اپتیکال و فوتونیک X1 است و از سیستم‌روی‌چیپ ARMv8-A ساخت کاویوم استفاده می‌کند.
ساختار کامیپوتر Machine بر مبنای سیستم‌عامل لینوکس است و اچ‌پی به همراه آن، ابزارهای برنامه‌نویسی مخصوص معماری جدید خود را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار خواهد داد.

به گفته اچ‌پی، معماری Machine امکان ساخت سیستم‌های تک‌حافظه‌ای با ظرفیت مموری ۴,۰۹۶ یوتابایت را به راحتی فراهم می‌کند. همچنین با توجه به اینکه این مقدار مموری ۲۵۰ هزار برابر، بیشتر از تمامی اطلاعات دیجیتال جهان است، ظرفیت افزایش مموری Machine را می‌توان از لحاظ نظری بی‌نهایت حساب کرد.
اچ‌پی می‌گوید، با این مقدار ظرفیت حافظه به راحتی می‌توان تمامی داده‌هایی که به وضعیت سلامتی افراد ساکن زمین مرتبط هستند، تمامی داده‌های فیسبوک و همه داده‌های اکتشافات فضایی را به‌صورت هم‌زمان پردازش کرد.

مارک پاتر، مدیر ارشد تکنولوژی HPE گفته است:

ما باور داریم پردازش مموری‌محور (Memory-Driven Computing) راه حلی برای به پیش بردن تکنولوژی است؛ به‌گونه‌ای که تمامی جنبه‌های جامعه تحت تأثیر قرار بگیرد. این معماری را که امروز پرده از آن برداشتیم، می‌توان در تمامی شاخه‌های رایانش به کار گرفت؛ از دستگاه‌های هوشمند گرفته تا سوپرکامپیوترها.

اچ‌پی، بر روی معماری تسل جدید کامپیوترهای خود نام پردازش مموری‌محور را برگزیده است. که در این نوع از  پردازش، مموری به جای پردازنده در مرکز معماری کامپیوتر قرار می‌گیرد.

معماری‌هایی که امروزه بسیار متداول شده است، به دلیل نیاز به انتقال مستمر داده‌ها بین فضای ذخیره‌سازی، مموری و پردازنده، در مقایسه با معماری جدید مموری‌محور اچ‌پی عملکرد بسیار غیر بهینه‌ای دارند.
اچ‌پی در معماری مموری محور خود، در کامپیوتر Machine، این عوامل را حذف کرده و زمان پردازش اطلاعات پیچیده را از چند روز به چند ساعت کاهش خواهد داد.

پاتریک مورهد، تحلیل‌گر مؤسسه‌ی مور می‌گوید:

Machine برای آینده طراحی شده است. معماری آن به‌گونه‌ای است که مقادیر عظیم مموری (که در عین حال از آن به‌ عنوان فضای ذخیره‌سازی نیز می‌توان استفاده کرد) به‌صورت مستقیم در اختیار برنامه‌های تحلیلی و یادگیری ماشینی قرار می‌گیرد. صنعت رایانش برای غلبه بر مشکل پردازش کلان‌داده‌ها، تابه‌حال تنها چشم به بهبود عملکرد فضای ذخیره‌سازی داشته است. معرفی SSD-های فوق سریع  Optane بر مبنای تکنولوژی 3D XPoint توسط اینتل را می‌توان تلاشی در همین راستا تلقی کرد. انتظار دارم که هر دو رویکرد طی سه تا پنج سال آینده به یک سمت همگرا شوند.

SSDهای Optane تلفیقی از Memory و Storage است. این محصول از نظر میزان I/O شبیه DRAM و از نظر Capacity شبیه NAND Flash است و میزان I/O پشتیبانی شده توسط این درایو به IOPS 500,000 می‌رسد.

سید علی، رئیس و مدیر عامل کاویوم، درباره‌ی همکاری با اچ‌پی گفته است:

کاویوم و اچ‌پی نگاه یکسانی به پردازش مموری‌محور دارند. ما مفتخریم که در ساخت کامپیوتر Machine با اچ‌پی همکاری داشته‌ایم. نوآوری پیشگامانه‌ی اچ‌پی در رایانش مموری‌محور، پارادایم جدیدی از کاربردها را در دیتاسنترهای نسل آینده و پردازش ابری ایجاد خواهد کرد.

منبع: Venturebeat گرد آورنده: ندا ایزدی
مشاهده: 637بار

شما هم می توانید درباره این محتوا نظر بدهید.

نام:
ایمیل:
نظر:
ثبت نظر
 
شعار رسالت فالنیک (ایران اچ پی) :خلق تجربه‌های لذتبخش برای مشتریان سرتاسر دنیا با انسان‌هایی نوآور و چابک
 
با ما همراه باشيد